Skip to content ↓
The Unicorn School

The Unicorn School

A Specialist School supporting pupils with dyslexia and related learning difficulties

School Staff

 


 


 

Senior Management Team  
Head Teacher Andrew Day
Assistant Head Teacher Alexandra Gardner
Academic Lead Sallie Greenhalgh
Bursar Katy Johnson
1:1 Co-ordinator & Specialist Assessor Clare Roberts
Pastoral & Safeguarding Lead Ann-Marie Martin
Registrar & Head of Marketing Elizabeth Carter Shaw
SENCo Fiona Campbell

 

To find out more about our Senior Management Team, follow this link

 

 

School Office  
HR & Clerk to the Governors Diane Kenyon
Registrar & Head of Marketing Elizabeth Carter Shaw
Office Administrator Louisa Haynes

 

Class Teachers  

Years 2/3

Elm Lucinda Bettridge
Year 4/5 Ash Alexandra Gardner
Year 5/6 Cedar Lucinda Allison
Year 6 Willow Clare Bedford
Year 7 7H, 7W Sarah Hunt, Caroline Wilson
Year 8 Y8 Alex de Jong
Year 9 Y9 Sally Carter Tabasso
Year 10 Y10 Claire Woodcock
Year 11 Y11 Harriett Graham
Subject Teachers  

 

Art

Sallie Sayers

English

Harriett Graham (Head of English)

Sally Carter Tabasso

Food & Nutrition

Helen Day

Mathematics

Claire Woodcock (Head of Mathematics)

Sallie Greenhalgh

Media/Film Studies

Harriet Graham

Sally Carter Tabasso

Performing Arts

Clare Bedford

Science

Susan Cripps (Head of Science)

Ann-Marie Martin

 

One to One Teachers  
Fiona Campbell SENCo
Clare Roberts 1:1 Co-ordinator, Specialist Assessor
Clare Bedford
Clare Carlini
Dee Chappelle
Rachel Davies
Helen Day
Ruth Johnson
Sara Jones
Szilvia Logan
Caroline McIntyre
Katherine Parry
Alex Trevelyan
Emily Whalley
Janine Wooldridge

 

Specific  Learning Difficulties Study Skills Teachers  
Natasha Fuller  
Joanna Woodbury  

 

 

 
Therapists  
Counsellor

 

Emotional Literacy Support Assistant Melanie John, Sally McEwan
Occupational Therapist Maren Heuffmann
Speech and Language Therapist Georgina Wilmott
Trainee Play Practioner Gayle Thomas

Mental Health Leads

Alexandra Gardner
   
Teaching Assistants
Megan Bird  
Jacqueline Cherry  
Annie Collett  
Kate Hanke  
Melanie John  
Hope Littlejohn  
Kate Lowe  
Sally McEwan  
Isobel Peacock                  PE Co-ordinator and Duke of Edinburgh Co-ordinator  
Molly Strange  
Louise Yardley  

 

 

 
Designated Officers  
First Aiders

Lucinda Allison

Dee Chappelle

Louisa Haynes

Julian Puffitt

Louise Yardley

Health & Safety Katy Johnson
Safeguarding Governor Annie McNeile

 

Ancillary Staff  
Site Manager  Julian Puffitt

 

Board of Governors  
Mark Chambers Chair of Governors
David Anderson  
Robin Askew  
Marion Frostik  
Sophie Langdale  
Natalie-Jane MacDonald  
Annie McNeile  
David Ward  

 

To find out more about our School Governors, follow this link

 


To find out more about our teaching qualifications, follow this link