Skip to content ↓
The Unicorn School

The Unicorn School

A Specialist School supporting pupils with dyslexia and related learning difficulties

School Staff

 


 


 

Senior Management Team  
Head Teacher Andrew Day
Deputy Head Teacher Vita Parvin
Bursar Alison Jarratt
Office Manager / Clerk to the Governors Diane Kenyon
OUTREACH Co-ordinator, 1:1 Co-ordinator & Specialist Assessor Clare Roberts
Pastoral & Safeguarding Lead Ann-Marie Martin
Registrar & Head of Marketing Elizabeth Carter Shaw
SENCo Fiona Campbell

 

To find out more about our Senior Management Team, follow this link

 

 

School Office  
Office Manager & Clerk to the Governors Diane Kenyon
Registrar & Head of Marketing Elizabeth Carter Shaw
Office Assistant Louisa Haynes

 

Class Teachers  

Years 2/3

Elm Lucinda Bettridge
Year 4/5 Ash Caroline Wilson 
Year 5/6 Cedar Lucinda Allison
Year 6 Willow Alex de Jong
Year 7 Beech Sarah Hunt
Year 8 Redwood David Tapley
Year 9 Maple Claire Woodcock
Year 10 Sycamore Harriett Graham
Year 11 Aspen Ann-Marie Martin
Subject Teachers  

 

Art

Sallie Sayers

Melanie John

English

Harriett Graham (Head of English)

Sally Carter Tabasso

Food & Nutrition

Vita Parvin

Helen Day

French Cat Turlier
Mathematics

Claire Woodcock (Head of Mathematics)

Sallie Greenhalgh

Media/Film Studies

Harriet Graham

Sally Carter Tabasso

Music Sallie Greenhalgh
Science

Susan Cripps (Head of Science)

Ann-Marie Martin

 

One to One Teachers  
Fiona Campbell SENCo
Clare Roberts 1:1 Co-ordinator, OUTREACH Co-ordinator, Specialist Assessor
Clare Bedford
Clare Carlini
Dee Chappelle
Rachel Davies
Helen Day
Ruth Johnson
Sara Jones
Szilvia Logan
Caroline McIntyre
Katherine Parry
Alex Trevelyan
Emily Whalley
Janine Wooldridge

 

Specific  Learning Difficulties Study Skills Teachers  
Kathryn Pearson SpLD Study Skills Co-ordinator
Natasha Fuller  

Zoya Taylor

 
Joanna Woodbury  

 

 

 
Therapists  
Counsellor

Edwina Vernon Mst Oxon (Psychodynamic Practice)

UKCP (Accred.)   MBACP (Reg.)  MSt Oxon

 

Emotional Literacy Support Assistant Melanie John
Occupational Therapist Maren Heuffmann
Speech and Language Therapist Georgina Wilmott
Trainee Play Practioner Gayle Thomas

 

 
Teaching Assistants
Megan Bird  
Johanna Castella  
Kate Hanke  
Melanie John  
Kate Lowe  
Daniella Martin  
Sally McEwan  
Susie Miles  
Isobel Peacock  
Louise Yardley  

 

 

 
Designated Officers  
Child Protection Andrew Day
Annie McNeile
First Aiders

Lucinda Allison

Dee Chappelle

Louisa Haynes

Julian Puffitt

Louise Yardley

Health & Safety Andrew Day
Pastoral & Safeguarding Ann-Marie Martin

 

Ancillary Staff  
Minibus Driver and Lunchtime Helper Tracey Lee
Site Manager  Julian Puffitt

 

Board of Governors  
Mark Chambers Chair of Governors
David Anderson  
Robin Askew  
Marion Frostik  
Sophie Langdale  
Natalie-Jane MacDonald  
Annie McNeile  
Andrew Strivens

 

David Ward  

 

To find out more about our School Governors, follow this link

 


To find out more about our teaching qualifications, follow this link